středa 30. července 2014

Dva koňaky z jednoho domu: Cognac Leyrat Lot 50 Chai Ancestral a ABK6 VSOP Grand Cru Cognac

English version

Vždy se snažím o destilátech, které budu pít, něco zajímavého načíst. S koňakem Leyrat Lot 50 Chai Ancestral ovšem vznikl nečekaný problém - nikde jsem nemohl nic najít, na webu výrobce také nic není a dokonce ani nereaguje na mé dotazy. Takhle mohou fungovat jen Francouzi.

Jediný popis jsem našel na webu anglického distributora, podle kterého se jedná o letitý koňak pro fajnšmekry. Eau de vie pochází z oblasti Fins Bois. Při ceně cca 5000 Kč za láhev to není moc vyčerpávající popis!

Dodatek: 


Psala mně Elodie Abécassis, ředitelka Domaines Francis Abécassis, že Cognac Leyrat LOT 50 byl vyroben před deseti lety ve velmi omezeném množství pro importéra z Velké Británie. Přesné stáří si již nepamatuje, ale jednalo se o velmi starý koňak, který pocházel pouze z jejich produkce (konkrétně vinařství Domaine de Chez Maillard) ve vesnici Claix. Dnes je sud prázdný a importér rovněž nemá žádné lahve k prodeji. Nejblíže k Leyrat Lot 50 je koňak Leyrat XO Elite. V chuti koňaku je cítít med, lehce dřevo, koření (skořice) a sušené plody. 

Poznámky z ochutnávky

Barva: na letitý koňak poměrně světlá, jantarová
Vůně: kořenitá chuť, cítíme ovoce a med, který je zde velmi výrazný
Chuť: silná, velmi výrazná, intenzivní, pro mě až příliš, opět poznáváme koření, med
Závěr: řekl bych, že krátký, suchý díky výraznějším taninům, kořenitý


Leyrat Lot 50 Chai Ancestral
Další koňakem, o kterém je už poměrně více informací, je ABK6 VSOP Grand Cru. Patří do stejného „domu” a šťastný majitel Francis Abecassis tak vyrábí hned tři značky koňaku - Leyrat, Reviseur a právě ABK6. Celková plocha vinic činí 250 hektarů. 

ABK6 je mladou „značkou”, které se ovšem podařilo dosáhnout zajímavých ocenění. Konkrétně koňak ABK6 VSOP Grand Cru získal prestižní ocenění „World's Best Cognac at the World Cognac Awards 2014”

Poznámky z ochutnávky

Barva: zlatavá
Vůně: příjemná, ovocná
Chuť: po kapce vody je chuť bohatá, lehce kořenitá, opět cítíme ovoce, patrně jablka
Závěr: poměrně delší, jemný, sametový s vanilkou


ABK6 VSOP Grand Cru
Doporučení

Pokud chcete vyzkoušet modernější podobu koňaku (zvláštní spojení, že), doporučuji koupit ABK6 VSOP Grand Cru. Cognac Leyrat Lot 50 Chai Ancestral je specifičtější a nemusí vyhovovat každému.

Související články

Cognac Audry Exception
Daniel Bouju Sélection Spéciale Grande Champagne Cognac
Nové kousky do sbírky: koňaky Godet 1981 a AE Dor XO Carafe Nolly
Armaňak Clos Martin XO Folle Blanche
Malé radosti z oblasti Cognac
Radosti z Cognacu: Bache Gabrielsen VSOP Fine Cognac


Žádné komentáře:

Okomentovat