středa 2. října 2013

Výlet do Trenčína. Římský nápis a pivovar Kaltenecker.

Nic nepotěší moravské srdce, jako když může vzít Slováky do Trenčína a ukázat jim nějakou tu pamětihodnost. Naše první zastávka byla v hotelu Elizabeth (dříve Tatra), kde můžete vidět legendární římský nápis, o kterém každý Slovák slyšel, ale málokterý ho viděl. 


Nápis zmiňuje vítězství II. římské legie nad Germány během Markomanských válek v roce 179 a zároveň připomíná existenci osady Laugaricio. Na vytesaném textu je asi nejzajímavější fakt, že je tu už více než 1800 let a široko daleko (v rámci celé střední Evropy) nic podobného nenajdete. 


„Na počesť víťazstva [alebo: Na víťazstvo/Víťazstvu) cisárov z vojska [alebo: a vojska/Vojsko], ktoré táborilo [alebo: ležalo/sídlilo/usadilo sa/rozprestrelo sa] v Laugariciu, 855 vojakov II. légie Marcus Valerius Maximianus, legát II. pomocnej légie dal vyhotoviť.“ Zdroj Wikipedia

Druhá zastávka pak byla v restauraci Papanica, což není žádná pamětihodnost, ale můžete si zde dát výborné speciály z malého slovenského pivovaru Kaltenecker. Zkusili jsme chilli pivo a černé Kaltenecker Brokat 13. Chilli pivo bylo docela fajn, ale je to spíš taková malinovka pro holky s pálivým dojezdem. Černé pivo bylo ovšem vynikající a překvapující tím, že není sladké. Je silné, cítit kouřem a hlavně báječně hořké. Rozhodně doporučuju.

Chilli pivo
Poslední zastávkou pak byl Trenčiansky hrad, ze kterého je úžasný výhled. Pokud se někdy podíváte do Trenčína a zkusíte „naši“ trasu, určitě doporučuji změnit pořadí. Po těch pivech se na hrad opravdu špatně leze. Lepší bude omrknout nápis, vylézt na hrad, projít město a zakončit to u speciálů. 
Žádné komentáře:

Okomentovat