středa 19. února 2014

Výlet do maďarských lázní a za dobrotami

Každý rok vyrážíme v zimě s přáteli do Budapešti prohřát kosti a lehce naládovat žaludky. S Veronikou jsme se tentokrát rozhodli jet z Prahy nočním vlakem. Říkali jsme si, že se prospíme v lůžkovém voze a neztratíme jeden den cestováním. Taková jízda má sice do romantiky Orient Expresu daleko, ale celkově to byla příjemná zkušenost. Až na dělení vlaku v Břeclavi, kdy rozsvítili světla ve všech vagónech – včetně našeho lůžkového. Bylo to kolem čtvrté hodiny ráno.
V Budapešti jsme našli ubytování téměř v centru přes portál Airbnb.com, a to za velmi příjemné cca 4 tisíce za třípokojový byt pro šest osob na celý víkend. Mimochodem – slečna „ubytovatelka“ měla velmi netradiční maďarské příjmení Rubesch. Říkala, že jsou v Maďarsku snad jediní. Nedivím se.

Páteční odpoledne jsme příjemně proflákali v Széchenyiho lázních, ve kterých se za poslední roky nic nezměnilo. Až na ceny služeb, hlavně masáží a občerstvení. Chápu, mají krizi, ale pivem za 50 Kč to Maďaři asi nezachrání. Cena vstupu je ovšem stále velmi férová.

V sobotu jsme vyrazili na trestnou výpravu do známé tržnice v centru, kde jsme nakoupili klobásky všech tvarů, druhů a vůní. Plus trochu tokajského a pálenky. Osobně jsem jich nabral asi tak tři kila a „utratil“ asi jako za jednu maličkou klobásku v českých delikatesách. Jednu chvíli jsem přemýšlel, že budu klobásky do Česka vozit. Výtečná je například jelení klobáska s paprikou od firmy Balatoni József. Doporučuji v tržnici vyhledat a nakoupit!
Z tržnice jsme zamířili do restaurace Fatal Éterem, kterou jsme již při minulé návštěvě přejmenovali na „Fatal Error“. Nikoli ovšem kvůli kvalitě, ale porcím, kterých by se zaleklo i tatarské vojsko. Místní „pálinka“ před jídlem sice pomohla, ale i tak většině z nás část jídla zůstala na talíři. Pokud si rádi „dopřejete“, rozhodně do Fatalu zajděte.Z restaurace jsme se odkutáleli do starobylých tureckých lázní Rudas. Oproti Széchenyiho lázním je to mírný kulturní šok. Zkrátka první polovina 16. versus začátek 20. století. Nicméně povalování v lázních, přebíhání mezi bazénky s teplotou od 28 do 42 stupňů Celsia bylo skvělé.

Pokud si chcete užít prodloužený víkend, Budapešť bude vždy dobrá volba za rozumnou cenu. 

Zde je několik tipů na závěr:

Tip 1: Berte si raději žluté taxíky. Je u nich větší šance, že vás neoberou. Cenu doporučuji brát podle taxametru, a ne odhadu, domluvy s taxikářem.

Tip 2: Zajděte se podívat na břeh řeky před maďarský parlament, kde je netradiční památník – boty a botičky na břehu řeky. Je to vzpomínka na lidi, kteří zde byli za druhé války popraveni a hozeni do řeky.

Tip 3: Projeďte se linkou metra čísla 1, která jede právě k Széchenyiho lázním. Přijde vám, že je to linka tramvaje zakopaná několik metrů pod zemí. Linka je zapsána na seznamu UNESCO, je nejstarší v Evropě a druhá nejstarší na světě.

Tip 4: Navštivte jakoukoli maďarskou cukrárnu nebo kavárnu a vyzkoušejte výtečné dezerty. Minulý rok jsme byli spokojeni v Royal Café.

Tip 5: Zajděte do lázní a na trhy, o kterých píšu výše. Žádné komentáře:

Okomentovat